کربنات کلسیم
کربنات کلسیم
آگوست 30, 2018
پودر کائولن
کائولن
آگوست 30, 2018
parallax background


پودر میکرونیزه میکا

میکا (سیلیکات هیدراته پتاسیم آلومینیوم )

میکا به شیشه ی مسکوی معروف است. موسکویت (سیلیکات هیدراته پتاسیم آلومینیوم )عمومی ترین نوع میکا است. از ساختمان ایده آل تالک و پیروفیلیت، در محیط هایی که دارای یون های آلومینیوم˓، پتاسیم، سدیم یا کلسیم بوده اند، اشتقاق یافته اند بدین ترتیب که به جای یک چهارم سیلیس تترائدری، آلومینیوم آمده است و پتاسیم بین ورقه ها اضافه شده است تا خنثی بودن الکتریکی را حفظ کند. پیوند میان ورقه ها ی موسکویت ضعیف تر از پیوندهای داخلی آن هاست و این از رخ یک جهتی آن معلوم می شود˓ ولی قوی تر از پیوند پیروفیلیت است وباعث می شود که مسکویت چرب احساس نشود. مسکویت به صورت کانی آذرین اولیه در گرانیت ها و در سنگ های پرسیلیس و در عده ی زیادی از سنگ های دگرگونی تشکیل می شود و نیز یکی از اجزای عمده ی شیست های رسوبی است.

ساختار:

در سیستم مونوکلینیک به صورت بلورهای تخت˓ غالبا هگزاگونال کاذب متبلور می شود به صورت ورقه های ضخیم در سنگ های آذرین پراکنده است و به صورت نوار در شیست و گنیس است و همچنین به صورت خاک رس در سنگ های رسوبی وجود دارد. رخ یک جهتی کامل دارد و به صورت ورقه هایی که لبه های ناهموار دارد جدا می گردد ولی کشسان و محکم است. بی رنگ، خاکستری˓ سبز کم رنگ، قهوه ای، زرد، میخکی یا بنفش است. خط اثر آن سفید است. جلای شیشه ای یا مرواریدی دارد. از کدر تا نیمه شفاف متغیر است وقتی به صورت ورقه های نازک باشد شفاف است. دارای سختی 2 تا 3 موس و وزن مخصوص 2.7 تا 3.1 می باشد.

خواص:

ورق میکا با چسب سرامیکی، عایق سراموپلاستیک نام دارد. نوعی از آن با پولک میکای مصنوعی و چسب شیشه تولید میشود. به صورت ورقهای سنگین‌تر با چسب شیشه جهت قابها و قطعات ساختمانی ادوات الکترونیکی نیز تولید میشود. کاغذ میکا و توری میکا به جهت ایجاد خمش پذیری، معمولاً با یک چسب آلی تولید میشوند.

یکی از قدیمیترین کاغذهای میکا، به نام واتسونیت. عبارت از میکای طبیعی ساییده، توسط حرارت آبگیری شده، و با چسب رزین ورقه شده است. بسیاری از کاغذهای میکا دارای مقاومت عایقی عالی هستند. ولی مقاومت گرمایی آنها به چسب آنها محدود میشود.

میکای درجه ترانسفورماتور، برای عایق دسته H، را ممکن است با چسب سیلیکون ساخت. ورق به ضخامت 0/05 میلیمتری آن دارای مقاومت عایقی32 ولت بر میکرون و استحکام کششی ۷ کیلوگرم بر میلیمتر مربع است. اولین میکای مصنوعی، با ذوب مخلوطی از 11/6 درصد اکسید آلومینیم، 32/6 درصد اکسید منیزیم، 30/7 درصد کیز لغور، و 25/1  درصد K2SiF6 تولید شد.

کاربرد:

پلاستیکها اغلب به میزان زیاد با گرد میکا پر میشوند، و به صورت ورق، لوله، و قطعات قالب گیری داد و ستد میشوند، ولی با سرامیکهای میکا، که با چسب آلي قالب گیری و معمولاً دارای خواص فیزیکی اعلاتری هستند، فرق دارند.

ترکیب قسمتی از میکا با بورات سرب، بوروسیلیکات سرب تشکیل میدهد، که ریختگی آن دارای استحکام و مقاومت به آب و خمش پدیری خوبی بوده، و دارای ضریب انبساط کمی است. قطعات قالب گیری دارای وزن مخصوص 3/8 استحکام خمشی 8/4 کیلوگرم بر میلیمتر مربع، سختی 110 راکول M و درجه حرارت کار ℃650  هستند.
اولین جانشین میکا در زمان جنگ، به نام گلوشارت گوبه، با آغشتن پارچه ی ليف شیشه‌ای بسیار ظریف با قلیایی زیاد با محلول کائولن اسمزی در الكل و یک رزین مصنوعی و متراکم کردن آن در حرارت زیاد تولید شد. از بنتونیت و لیف آسبست آغشته به سیلیکات اتیل نیز ساخته شده است.

از الیاف شیشه‌ای فوق العاده ظریف در ماشین کاغذسازی به صورت ورقهایی به ضخامت 0/15 الی 0/3 میلیمتر در کلافهایی یکسره به عرض 96 سانتیمتر نیز تولید میشود. گرماهای تا ℃650 را مقاومت و مقاومت عایقی آن از میکای طبیعی بیشتر است.

برای خازنها وترانسفورماتورها به ضخامت 0/02 الی 0/0425 میلیمتر با مقاومت عایقی 160 ولت بر میکرون و حرارت کار ℃ 250، بالیف شیشه‌ای نازک و چسب رزین تترا فلوئورواتیلن ساخته شده که از لایه نازک پلاستیکی معمولی سفت ترو محکم‌تر است.

کاغذ شیشه‌ای، از پولک شیشه‌ای بوروسیلیکات و چسب رزین الکیدی، فنلی، یا سیلیکونی تولید میشود. هرجا که گرما زیاد نباشد، انواع لایه های نازک پلاستیکی برای عایق شیارها استفاده میشود.

کاربرد پودر میکا در تولید لوازم آرایشی

کاربرد پودر میکا در لاستیک سازی

کاربرد پودر میکا در تولید چسب

کاربرد پودر میکا در رنگ سازی

×