پودر تالک

پودر تالک

پودر تالک

تالک یک کانی معدنی نرم است که ترکیبات آن منیزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن می باشد. نام شیمیایی تالک، هیدرات منیزیم سیلیکات می باشد. تالک از ذخایر زیرزمینی استخراج می شود و فرمول شیمیایی آن Mg3si4o10(oH)2 می باشد. این کانی همیشه ناخالصی هایی همراه خود دارد و به شکل انبوه در طبیعت یافت میشود. نوع خاصی از این کانی که فاقد هر گونه ناخالصی است نیز در طبیعت وجود دارد ولی جز کانی های نادر و کمیاب محسوب می شود. در کشور ما مخازن تالک در شهرهای همدان، خراسان، یزد، هرمزگان، سیستان بلوچستان و زنجان یافت می شود. از ویژگی های مهم تالک می توان به خاصیت بدون بو بودن آن اشاره کرد. همچنین این کانی محلول در آب و مواد قلیایی نمی باشد. تالک واکنش شیمیایی کمی دارد و قابل اشتعال نمی باشد.

انواع تالک

 • تالک رشته ای

این نوع تالک ها دارای مقدار زیادی کانی آزبستی می باشند.

 • تالک نرم یا تالک ورقه ای

ترکیبات ورقه های این نوع کانی سنگ های کربنات منیزیم دار رسوبی است و در مقایسه با نوع دیگر آن کاربرد بیشتری در صنایع مختلف دارد.

 • تالک مخلوط

این نوع کانی مخلوطی از سرپانتین، تالک نرم، روشن ورقه ای، دولومیت و کلسیت می باشد.

فرایند تولید پودر تالک

تالک های بزرگ معمولا به صورت بلوک استخراج میشوند و برای صنایعی مانند مجسمه سازی کاربرد دارند .برای چنین صنایعی نیازی به آسیاب کردن آنها نیست، ولی برای صنایعی که نیاز به پودر تالک است به صورت زیر عمل می شود.

برای تولید پودر تالک ابتدا باید این کانی ها حفاری شوند و از معادن استخراج گردند. بعد از حفاری این قطعات تالک خرد میشوند و فرایند خشک سازی انجام میشود و سپس به منظور خارج کردن ناخالصی های آنها مانند آهن، آلومنیوم، کلسیم و سایر مواد وارد دستگاه های آسیاب میشوند. این کانی ها به روش های مختلف مانند فرایندهای مکانیکی و شناورسازی با کف سازها آسیاب می شوند و با خارج شدن ناخالصی های آنها، پودرهایی مناسب و پرکاربرد در صنعت تولید می شود. امروزه از فرایندی به نام میکرونی کردن یا میکرونیزاسیون برای تولید ذراتی با اندازه میکرون استفاده می شود که این فرایند بسیار دقیق می باشد و از پودرهای تالک میکرونیزه به طور گسترده ای استفاده می شود.

خواص پودر تالک

از آنجا که پودر تالک خواص گوناگونی دارد و این خواص باعث می شود که از آنها در تولید محصولات مختلف استفاده نمایند. مهم ترین خواص این محصول به شرح زیر می باشد:

 • نامحلول در آب
 • نامحلول در اسیدهای ضعیف
 • نرم بودن
 • چرب و روغنی بودن
 • هدایت بالای حرارتی
 • قابل اشتعال نبودن
 • درخشنده بودن
 • قابلیت جذب روغن

پودر تالک معمولا به رنگ سفید بوده و از درخشش خاصی برخوردار می باشد. چگالی بالا و استحکام مکانیکی خوبی دارد که باعث می شود دوام بالایی داشته باشد. آب گریز است و آب به جای نفوذ به سطح تالک بر روی آن به حالت لغزنده می باشد.

این پودردارای خواص جذب رطوبت، جذب روغن، جذب بو و نقش روان کننده را دارد. این خواص پودر تالک را به یک ماده شیمیایی بسیار مهمی برای تولید پودرهای کودک، پودرهای کمک های اولیه و انواع مواد آرایشی تبدیل کرده است. همچنین پودر تالک کاربرد بهداشتی، دارویی و صنعتی فراوانی دارد که می توانید در بخش کاربردها با هریک از مصارف پودر تالک آشنا شوید.

گروه صنعتی و معدنی MPSM بزرگترین کارخانه تولید پودرهای مرغوب و باکیفیت تالک در ایران می باشد. برای سفارش و خرید پودر تالک و همچنین دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 0214109300 تماس حاصل نمایید و یا با شماره 09391129199 از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

https://mpsmgroup.com

https://mpsm-co.com

×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@mpsmgroup.com ایمیل ارسال نمایید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟